Rubriky
Aktuality EDH 2024

Konference EDH 2024 je logickým vyústěním dvouleté spolupráce se zahraničními partnery

Mezinárodní projekt EDH 2024 (Evropské dny handicapu) se letos uskuteční ve dvou termínech. Asociace TRIGON uspořádá v prvním říjnovém týdnu tradiční slavnostní předání prestižních cen Křišťálový kamínek, vyhlásí nejúspěšnější autory výtvarné soutěže s názvem Čím budu, až vyrostu a také představí vítěze vědomostní soutěže Co víš o EU?

EDH 2024 ovšem už 17. dubna odstartuje multioborová konference Nejsme v tom sami / Sdílení mezinárodních zkušeností s používáním metody zplnomocnění u lidí s duševním onemocněním, a to za účasti odborníků z Finska, Itálie, Portugalska a České republiky.

„Dubnové konání konference ovlivnilo více faktorů. Tím zásadním bylo najít čas, který by vyhovoval všem. Do Ostravy přijede 26 hostů, expertů i osob s duševním onemocněním, kteří s námi společně stráví celý pracovní týden. Kromě účasti na konferenci jsme pro ně připravili exkurze a workshopy. Přímo v praxi si upřesníme výstupy pro chystanou odbornou publikaci,“ říká ředitelka Asociace TRIGON a EDH 2024 Olga Rosenbergerová s tím, že setkání s významnou mezinárodní účastí je mimořádnou příležitostí seznámit se s péčí o lidi s duševním onemocněním i pro naši odbornou veřejnost.

„Metoda zplnomocnění se používá nejen u osob s duševním onemocněním, ale i u dalších klientů. Cílem je díky sociální práci, zdravotní péči a podobně poskytnout klientovi chybějící kompetence tak, aby byl schopen žít svůj život bez závislosti na sociálních a zdravotní službách, nebo na nejrůznějších dávkách. Nejsme to my, kdo za něj vše vyřizuje, ale doprovázíme ho, radíme a pomáháme. Asociace TRIGON společně s Městskou nemocnicí Ostrava má s těmito postupy bohaté zkušenosti zejména v centru duševního zdraví (CDZ). Zplnomocnění jako takové je především náročným procesem posilování klientovy vrozené lidské důstojnosti,“ uvádí Gracián Svačina, vedoucí CDZ Ostrava a zároveň moderátor dubnové konference. Dodává, že tato v zahraničí často užívaná metoda má široký záběr. Konkrétní kroky musí být samozřejmě upraveny dle cílové skupiny.

A v čem jsou v zahraničí oproti Česku dál? „Finská organizace Sosped pracuje s mladými lidmi s duševním onemocněním. V podstatě buduje komunity ve městech i na vesnicích. Centrem se pak stává takzvaný Cultural house fungující na principu komunitního místa, které je otevřené, nízkoprahové a hlavně dostupné. Finové dokáží zplnomocnit duševně nemocné v samostatném tvoření, samostatném životě, při smysluplném užívání volného času, ale i pokud jde o vytváření tradičních, malých finských komunit,“ vysvětluje Svačina.

Český systém péče o lidi s duševním onemocněním se snaží přiblížit Itálii. Vedoucí CDZ Ostrava poznamenává, že reforma psychiatrie v Česku sice už začala a bývala vlajkovou lodí Ministerstva zdravotnictví, ale aktuálně spíše přešlapuje na místě a reformní úsilí se přibrzdilo. „Zřetelně vnímám, že sílí zájem přibližovat péči o osoby s duševním onemocněním západním metodám. Pro mě osobně je nejpropracovanější právě systém v Itálii. Zplnomocnění na jihu Evropy úspěšně používají desítky let a svými zkušenostmi udávají zřetelně optimální cestu, jak tuto metodu aplikovat v praxi. Ale dobré výsledky mají také organizace v Portugalsku a Finsku.“

Olga Rosenbergerová připomíná, že téma letošní konference EDH 2024 se zrodilo právě v Itálii při pracovní návštěvě organizace Il Grande Carro, během diskuze s Ilariem Volpim, koordinátorem psychiatrické péče v Římě. „Společně jsme prošli různá zařízení, která provozují pro lidi s duševním onemocněním. Shodli jsme se, že se potýkáme s obdobnými problémy a že se nelišíme ani v přístupu jejich řešení. Pak už následovala nabídka ke spolupráci v rámci mezinárodního projektu zaměřeného právě na sdílení zkušeností a tvorbu metodiky pro zplnomocňování lidí s duševním onemocněním. A tak jsme v Asociaci TRIGON vytvořili odborný tým složený z psychologů, sociálních pracovníků a zdravotníků, který spolupracuje s odborníky z Finska, Portugalska a Itálie. Konference je tedy logickým vyústěním dvouleté spolupráce se zahraničními partnery.“

Gracián Svačina se na setkání se zahraničními experty těší a tvrdí, že bude velmi pozorným posluchačem osvědčených postupů. „V současnosti u nás v CDZ totiž evidujeme zvýšený počet náctiletých klientů s tendencí k sebepoškozování, s impulzivním chováním nebo s problémy s vlastní identitou i sebevražednými pokusy. Takže cokoli na konferenci EDH zazní v návaznosti na konkrétní zkušenosti, ale i jak efektivně a co nejlépe pracovat s klienty s hraniční poruchou osobnosti, bude pro nás významné.“ „Vzájemné předávání zkušeností je vždy podnětné a otevírá nové příležitosti ke zkvalitnění péče o lidi s duševním onemocněním. Pro mě je navíc zajímavou skutečností, že se v projektu soustředíme na teenagery, na včasné poskytnutí pomoci a jejich následný návrat do běžné společnosti. V současné době se dozvídáme rovněž z mainstreamových médií, jak je tato pomoc pro mladé lidi potřebná,“ uzavírá Olga Rosenbergerová.