Rubriky
Aktuality

Hodnotit vědomostní soutěž bylo těžší než kdy dřív

Každoroční příprava žáků se speciálními potřebami českých, polských a slovenských škol nepřišla vniveč ani tentokrát. Přestože se třináctý ročník mezinárodní soutěže Co víš o EU? přesunul na monitory a promítací plátna, děti i organizátoři si 8. října 2020 výjimečnou atmosféru užili od prvního do posledního okamžiku. Hodnocení vědomostí a výtvarné invence tak bylo pro porotu nebývale těžké.

„Na akci jsme se chystali skutečně dlouho a v záloze byla i online varianta. Je pravdou, že děti se vždy těší na setkání s kamarády, o které letos přišly, nicméně do soutěže šly i ve ztížených podmínkách naplno a s radostí,“ popsala za organizační tým Hana Václavíková, zástupkyně ředitelky ZŠ Kpt. Vajdy.

Do klání se zapojily Základní škola, Ostrava-Zábřeh, Kpt. Vajdy 1a, Základní škola Ostrava-Hrabůvka, U Haldy 66, Základní škola speciální Katovice (Polsko), Základní škola speciální Jana Pavla II., Katovice (Polsko), Základní škola, Ratiboř (Polsko) a Spojená základní škola speciální Prievidza (Slovensko).

Úkolem soutěžících bylo například zmapovat na časové ose 19. století ve své zemi. „Do projektu mohli zapracovat vynálezy, světové objevy, významné osobnosti a podobně,“ vysvětlila H. Václavíková s tím, že se hodnotila také výtvarná stránka úkolu. Děti použily větší formáty, trojrozměrné zpracování, koláže i pestré barvy. Na této činnosti se mohl podílet libovolný počet žáků i učitelů.

Vybrat vítěze dalo porotcům skutečně zabrat. Nakonec se shodli na udělení tří prvních míst, a to pro Základní školu, Ostrava-Zábřeh, Kpt. Vajdy 1a, p.o., Základní školu, Ratiboř (Polsko) a Spojenou základní školu speciální Prievidza (Slovensko).

„Bylo velmi těžké vybírat nejlepší. Děti k úkolu přistupovaly s nadšením a kreativitou. Úroveň soutěžních prací byla vynikající. Ceny samozřejmě obdrží jak vítězné týmy, tak všichni účastníci. Děkuji tímto žákům i pedagogům za skvělou atmosféru a věřím, že se příští rok zase všichni potkáme u nás ve škole,“ uzavřela Hana Václavíková.