Rubriky
EDH 2018

KŘIŠŤÁLOVÝ KAMÍNEK 2018

Křišťálový kamínek si z Ostravy odváží psychiatrička, speciální pedagožka, vychovatelka i známý herec.

Ocenění Křišťálový kamínek se udělují především za aktivity, práci a pomoc ve prospěch osob s handicapem. Ani letošní vyhlášení držitelů křišťálových sošek se neobešlo bez dojetí a pocitu radosti v záplavě květin a za potlesku skoro dvou stovek hostů slavnostního večera. Vrchol Evropských dnů handicapu v Ostravě se odehrál v Multifunkční aule Gong 3. října 2018 večer.

Lékařka Alexandra Beránková převzala speciální cenu Křišťálový kamínek 2018 za dlouhodobou práci a mimořádné výsledky ve prospěch osob s duševním onemocněním. Je průkopnicí komunitní péče v Moravskoslezském kraji. Už v 90. letech založila Dům duševního zdraví jako vůbec první soukromé zařízení podporující poskytování komunitně orientované péče zejména lidem s vážným duševním onemocněním.

Křišťálový kamínek získala rovněž speciální pedagožka Běla Novotná ze Střední školy, Dětského domova a Školní jídelny ve Velkých Heralticích. Její celoživotní práce s handicapovanými dětmi je přínosem pro všechny nejen ve škole. Pro mnohé je nedostižným vzorem, studnicí zkušeností, skvělých nápadů a cenných rad.

Na pódium přišla také vychovatelka Hana Zábranová, která pracuje v organizaci Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava od roku 1985. Řadu let byla trenérkou a organizátorkou sportovních aktivit fotbalového klubu Medvědi. Pod jejím vedením dosáhli sportovci Čtyřlístku na olympijský bronz v kopané na Světových letních hrách Speciálních olympiád v Šanghaji.

Poslední Křišťálový kamínek 2018 patří známému herci a moderátorovi Janu Potměšilovi z Prahy, a to za mimořádné aktivity v oblasti charitativních projektů a podpory lidských práv. Jeho životní cesta po vážné autonehodě v roce 1989 pokračovala stejně činorodě a kreativně. Dokázal se vrátit na divadelní prkna i k filmu, věnuje se sportu a velmi aktivně se zapojuje do společenského života, moderuje charitativní akce, symbolicky otevírá projekty pro handicapované a intenzivně podporuje lidská práva.

Video ze slavnostního večera Křišťálový kamínek 2018 zde.PR a mediální zastoupení (pr.edh@seznam.cz)
Marie Václavková, +420 733 529 899 / Karolina Čiklová, +420 604 832 036