Rubriky
Aktuality EDH 2023

NÁMĚT MŮJ PŘÍTEL NEJVĚRNĚJŠÍ AUTORY VÝTVARNÉ SOUTĚŽE NADCHL

Nadcházející program Evropských dnů handicapu v Ostravě (EDH 2023) není jen o akcích, na nichž budou rokovat odborníci z celé České republiky o současné situaci v oblasti psychiatrické péče. Součástí několikadenních debat a prezentací je rovněž ocenění talentovaných kreslířů a malířů se speciálními vzdělávacími potřebami.

„Mysleli jsme si už při vyhlášení letošního ročníku výtvarné soutěže, že téma Můj přítel nejvěrnější osloví a zaujme, že talentovaní výtvarníci dokážou ve svých dílech zaznamenat fantastické i nevšední příběhy. Nemýlili jsme se, ale co nás překvapilo, a mile, to byl počet došlých prací,“ říká Kateřina Neuvirtová, koordinátorka výtvarné soutěže EDH 2023.

Do Asociace TRIGON přišlo 210 prací, které vytvořili autoři v pěti kategoriích odstupňovaných od 4 do 26 let. Soutěže se zúčastnilo 22 škol a organizací z Havířova, Ostravy, Frýdku-Místku, Rýmařova, Českého Těšína, Třince, Kopřivnice, Bohumína, Karviné, Frýdlantu nad Ostravicí, Opavy a Nového Jičína.

„Většina obrázků dorazila až v samotném závěru školního roku. Někteří donesli do asociace své výtvory osobně a pochvalovali si pro všechny srozumitelné a velmi milé soutěžní zadání. Také se dotazovali, kde budou vystavena oceněná i ostatní díla. Kdyby to jen trochu šlo, přála bych výhru úplně všem. Každý z obrázků má totiž své osobité a nezaměnitelné kouzlo, některé jsou mistrovsky propracované,“ dodává koordinátorka Neuvirtová. Čtyřčlenná odborná komise bude mít nesporně 10. srpna těžkou práci vybrat z každé soutěžní kategorie jen dva obrázky. Deset nejúspěšnějších autorů pak bude oceněno 4. října ve Starých koupelnách v Dolní oblasti Vítkovice na slavnostní akci EDH 2023 s názvem Křišťálový kamínek, kde budou také všechny obrázky vystaveny. Nejlepší kresby, malby či koláže se následně přemístí do Mléčného baru NAPROTI v centru Ostravy a v listopadu budou zdobit vestibul radnice v Novém Jičíně.