Rubriky
Aktuality EDH 2020

Pro vrchní sestru Darju Waczyńskou je Křišťálový kamínek oceněním snahy pomoci druhým

Pro nemocnici pracuje Darja Waczyńska přes čtyřicet let. Nastoupila do ní jako dětská sestra a od roku 1995 pracuje na pozici vrchní sestry Dětského rehabilitačního stacionáře při Městské nemocnici Ostrava. Křišťálový kamínek 2020 v kategorii Osobnost získala za dlouhodobou a obětavou pomoc druhým. Převzala ho z rukou ředitelky Asociace TRIGON Olgy Rosenbergerové.

„Kolegyněmi je charakterizována jako vstřícná, laskavá, empatická osoba s intuitivní schopností naslouchat, poradit a předcházet případným interpersonálním neshodám. Je to člověk na pravém místě s otevřeným srdcem pro všechny. Nominací jí chceme za její přístup a práci velmi poděkovat,“ napsaly organizátorům Křišťálového kamínku předkladatelky nominace.

Protože letošní rok doprovázela mimořádná protiepidemická opatření, uskutečnilo se předání Křišťálového kamínku, pamětního listu, kytice a dortu v komorní atmosféře, bez přítomnosti diváků.

„Abych byla upřímná, jsem velice překvapena. Měla jsem až husí kůži, vůbec jsem o nominaci nevěděla. Vnímám to jako krásné ocenění mé práce, snahy pomoci druhým a taky mne těší, že to vidí i někdo jiný. Mám spoustu přátel se zdravotním problémem a jsem ráda, že mohu být užitečná. Já vlastně skoro celý profesní život pracuji s handicapovanými dětmi a neměnila bych,“ sdělila Darja Waczyńska.

Mezi její mimořádné zásluhy patří například dlouhodobé zapojení v pracovní skupině Pro osoby s kombinovaným a tělesným postižením v rámci Komunitního plánu města, vedení agendy rodičovské skupiny v denním pobytu a také osobní angažovanost v rozšíření Bobath konceptu včetně navázání spolupráce se světovými terapeuty. Zároveň stála u zrodu České asociace dětských Bobath terapeutů a mimo jiné je kontaktní osobou v komunikaci s rodinami handicapovaných klientů.

„Jsem ráda, že po celou dobu covidu je stacionář stále v provozu a může se poskytovat našim dětem veškerá péče, kterou potřebují. Mám radost z toho, že jsou kolegyně zdravé, až na dvě, které bojovaly s covidem, myslím na ostatní v nemocnici, kteří teď mají velmi těžkou situaci, ale věřím, že vše zvládnou a zase bude dobře. Osobně se těším z dobrých posledních výsledků z onkologie a věřím, že se brzy vrátím do práce mezi děti a kolegyně. Byla jsem na operaci s neuroendokrinním nádorem, který sice není zhoubný, ale produkuje zvláštní hormony, které mohou dělat velké problémy. Jinak mám samozřejmě radost ze své rodiny, manžela, dětí, vnoučat. Držíme všichni pospolu, pomáháme si navzájem a společně trávíme hodně času… A ještě něco, brzy budou Vánoce, tak jen doufám, že budeme všichni zdraví, bude všude klid, mír a hlavně klid od covidu,“ svěřila se laureátka Křišťálového kamínku 2020.