Desetiletá spolupráce Ostravy, Bretaně a Polska
Workshop 10 let spolupráce s asociací Zlatý déšť, vzdělávací organizací AFPE z Bretaně a speciální školou Jana Pavla II. z Katovic se konal ve čtvrtek 9. října v ZŠ Kpt. Vajdy v Ostravě-Zábřehu.
„Na začátku jsme chtěli zjistit možnosti spolupráce v oblasti péče o handicapované občany v jiných zemích Evropské unie, konfrontovat naše a jejich zkušenosti a získávat nové. Ale musím přiznat, že desetiletou spolupráci odstartovala obyčejná láska. Naše česká učitelka francouzštiny se platonicky zamilovala do muže z Bretaně, což vyústilo v její nebývalou snahu kontaktovat svou lásku. To tak trošku schovávala za navázání spolupráce s Bretaní. Ale všem nám bylo jasné, že za vším stojí onen muž. A výsledek se záhy dostavil. Dnes si Ostrava a Bretaň připomínají deset let vzájemného přátelství,“ řekla s úsměvem ředitelka ZŠ Kpt. Vajdy Eva Sroková.
Za celé období trvající spolupráce se podařilo řešit a projednat otázky autismu, dysfázie, možnosti alternativní komunikace, zaměstnávání, chráněného bydlení, integrace. V současné době se odborníci zabývají problémy seniorského věku handicapovaných osob.
S účastníky workshopu se přes internet spojila významná specialistka Armelle Thomas z asociace AFPE (Francie). „Při partnerství s Ostravou se mi vybaví osobnosti, jako jsou Eva Sroková, Radovan Maresz, Olga Rosenbergerová, Pavel Zvolánek, Lubomír Pospíšil a Jaroslava Wenigerová. Díky nim mají Evropské dny handicapu prestiž a smazávají bariéry mezi zdravými a znevýhodněnými v celé Evropě.“
Školy pro všechny
Konferenci Integrace dětí s handicapem do běžného školního prostředí zahájila v pátek 10. října náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Wenigerová. „V současnosti je do běžných základních a středních škol začleňováno mezi zdravé žáky daleko více dětí s postižením. Nový školský zákon z roku 2005 zrušil zvláštní školy. Bude nám však trvat nejméně deset let, než se nám podaří vytvořit materiální, finanční a další podmínky v základních a středních školách, bez nichž je integrace dětí prakticky nemožná. V mnohém nám mohou být nápomocny zkušenosti kolegů z italské Boloně, kde se s touto otázkou vypořádali už před třiceti lety.“
Vychovatel Fabrizio Miraglia z Kooperativy APAD (Itálie) upozornil, že bez osobní asistence nelze některé případy integrace zvládnout. „Starám se o devítiletého autistu Enrica. Jsem jediným prostředníkem mezi tímto chlapcem a okolním světem. Jeho spolužáci ho dnes přijímají bez předsudků a jako sobě rovného kamaráda. Enrico se velmi zklidnil a dnes už se snaží sám komunikovat. Děti si začaly prostě rozumět. Pro mne osobně je to obrovská výhra.“
Zpracoval:
Mediální zástupce Asociace TRIGON
Vydavatelství X-PRESS s.r.o.