Rubriky
Aktuality EDH 2020

EDH 2020: O AGRESIVITĚ, SEBEPÉČI I POMOCI OSTATNÍM

Program 28. ročníku Evropských dnů handicapu je tradičně postaven na mezinárodní konferenci, večeru s předáním prestižních ocenění, výstavě a vědomostní soutěži. Letos je doplňují workshop a diskuze u kulatého stolu. Slavnostní zahájení EDH 2020 se uskuteční 6. října v ostravských Dolních Vítkovicích.

Multioborová konference (6. října, Multifunkční aula Gong), každoročně s hojnou zahraniční účastí, se letos z důvodu pandemie zaměří výhradně na zkušenosti tuzemských odborníků. Příspěvky na téma Agresivita – fenomén současné doby? přednesou například psychiatr Jaroslav Matýs, klinický psycholog Petr Nilius nebo soudce Tomáš Kamradek. Svůj pohled a profesní empirii odprezentují také vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí Lenka Honusová Russová, ředitel výchovného ústavu Pavel Němynář i vedoucí Linky důvěry Svatopluk Antoš.

„S účastníky otevřeme diskuzi o nejčastějších projevech negativního chování různých věkových a sociálních skupin, možnostech prevence, způsobech řešení i represi. Chceme se rovněž podívat na to, do jaké míry naše společnost ovlivňuje v tomto směru právě chování dětí, mládeže, ale i dospělých,“ říká Olga Rosenbergerová, ředitelka Evropských dnů handicapu.

Druhý den bude patřit workshopu Sebepéče profesionálů v pomáhajících profesích (7. října, Ostravská univerzita), který povede klinická psycholožka Renata Koláčková, a kulatému stolu Multidisciplanarita v kontextu reformy psychiatrické péče a zdravotně sociálního pomezí (7. října, Ostravská univerzita).

Večer se účastníci sejdou na slavnostním vyhlášení cen Křišťálový kamínek (7. října, Areál dolu Hlubina – Brick House). „Jednotlivcům i organizacím poděkujeme za osobní nasazení a záslužné aktivity. Zvláště v dnešní době je pro nás důležité vyzdvihnout příklady zdravotníků a sociálních pracovníků, kteří podřídili své osobní životy ve prospěch potřebných během koronavirové krize,“ uvádí O. Rosenbergerová.

Oceněni budou také vítězové výtvarné soutěže Když nemůžeš, tak přidej! Ta je určena dětem a mladým lidem se speciálními vzdělávacími potřebami. Jejich díla si hosté Křišťálového kamínku prohlédnou přímo v sále.

Evropské dny handicapu završí oblíbená vědomostní soutěž Co víš o EU? (8. října, ZŠ Kpt. Vajdy).

Všechny akce jsou veřejnosti přístupné. Pro účast na konferenci, workshopu a kulatém stole je nutné zaslat přihlášku. Vstupenky na Křišťálový kamínek objednáte u Lenky Sobkové (tel.: 596 910 022, e- mail: lsobkova@asociacetrigon.eu).

Své kandidáty na držitele Křišťálového kamínku 2020 můžete navrhnout prostřednictvím online nominačního formuláře. Uzávěrka je 15. září 2020, 12 hodin. Pokud si nebudete vědět rady s vyplněním formuláře, napište na e-mail: lsobkova@asociacetrigon.eu.

Kompletní programy najdete na webu.