Rubriky
Aktuality EDH 2020

Do výtvarné soutěže dorazilo sedm desítek obrázků

Talentované děti a mládež se specifickými problémy, ale také celé kolektivy vzdělávacích, sociálních a zdravotních institucí z regionu se každoročně zapojují do výtvarné soutěže pořádané v rámci Evropských dnů handicapu. Letos tomu nebylo jinak. Ačkoli tvořivé práci byla doba méně nakloněna než obvykle, malí a mladí výtvarníci do soutěže zaslali pětasedmdesát velmi zdařilých děl. Vybrat ty nejnápaditější bylo skutečně těžké.

„Upřímně musím říct, že jsme zájmem škol a počtem výtvarných prací mile překvapeni. I v době nouzového stavu a letních prázdnin, kdy spolupracující školy zely prázdnotou, dokázali učitelé děti zapojit a předat jim potřebné informace, případně poradit s tématem nebo technikou zpracování,“ těší Lucii Peterkovou, koordinátorku soutěže z Asociace TRIGON. Na její adresu dorazily obálky z Opavy, Frýdku-Místku, Ostravy, Havířova, Melče i Radkova.

Téma Když nemůžeš, tak přidej! zvolili organizátoři s odkazem na odložené Letní olympijské hry a také jako připomenutí fenomenálních úspěchů několikanásobného olympijského vítěze Emila Zátopka. „Výtvarníci se úkolu zhostili skvěle, ke ztvárnění svých představ použili pastelky, tempery, pastely, pracovali technikou koláží, do skupinových prací zakomponovali i výrobky z keramiky či nejrůznější citáty,“ uvádí L. Peterková.

Odborná komise složená ze zástupců statutárního města Ostravy, Asociace TRIGON, Eurocentra a dalších podporujících organizací se sešla 25. září. Po dlouhém vybírání nakonec rozhodla o 11 vítězích. V každé ze čtyř věkových kategorií ocení dva autory, v kategorii skupinových prací pak rovnou tři autorské týmy.

Nejlepší výtvarníci převezmou drobné dárky a účastnické listy 7. října během slavnostního večera Křišťálový kamínek. Jejich obrázky si zájemci mohou prohlédnout v Mléčném baru NAPROTI v centru Ostravy od 4. do 28. října.