Rubriky
EDH 2019

EVROPSKÉ DNY HANDICAPU 2019 OTEVÍRAJÍ DEBATU O INKLUZI

Každý rok na podzim se v Ostravě setkávají pedagogové, sociální pracovníci, psychologové, lékaři a další specialisté profesí pomáhajících lidem se znevýhodněním. Přijíždějí také handicapovaní a jejich rodinní příslušníci, aby předali své zkušenosti a ukázali vlastní pohled na svět. Sedmadvacátý ročník Evropských dnů handicapu (EDH), které pořádá Asociace TRIGON, se uskuteční od 7. do 10. října 2019.

EDH zahájí konferencí, tentokrát s tématem Je inkluzivní prostředí nastaveno pro všechny děti? Příspěvky českých, francouzských a německých odborníků zazní v Multifunkční aule Gong (7. 10.), chybět nebude panelová diskuze. O inkluzi v praxi promluví mezi jinými zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, dětští kliničtí psychologové, speciální pedagogové a terapeuti.

Na konferenci 8. října tematicky naváže workshop (Kavárna U6, Dolní oblast Vítkovic) o možnostech pedagogů při zvládání agresivity dětí a dospělých nejen s poruchou chování. Večer bude patřit předávání ocenění Křišťálový kamínek (Areál Dolu Hlubina – Brick House / Staré koupelny). Už počtrnácté převezmou od Asociace TRIGON křišťálové sošky osobnosti, které profesně nebo ve volném čase pomáhají osobám s handicapem. Zároveň budou vyhlášeni vítězové výtvarné soutěže pro děti a mládež se specifickými problémy.

Sportovní část Evropských dnů handicapu zahájí 9. října desátý ročník mezinárodního turnaje ve sjednocené kopané (Sportovní areál Varenská). Utkání se zúčastní týmy z České republiky, Polska, Maďarska, Slovenska a Itálie. Jde o největší turnaj tohoto typu v Evropě. O den později se v rámci Turnaje v boccii utkají hráči se zdravotním postižením z Moravskoslezského kraje (Střední škola prof. Zd. Matějčka).

Letošní Evropské dny handicapu zakončí 10. října vědomostní soutěž Co víš o EU? zaměřená na vzájemné porozumění mezi dětmi a mládeží se zdravotním postižením z různých zemí.

Pro zahraniční hosty je připraven doprovodný program. Zúčastní se prohlídky Dolní oblasti Vítkovic, exkurzí s besedami ve Střední škole prof. Zd. Matějčka, ZŠ Kpt. Vajdy 1a nebo SŠ, ZŠ a MŠ, Frýdek-Místek. Zároveň budou pozváni do chráněného bydlení Asociace TRIGON ve Vile Milada a vyrazí na celodenní výlet do Beskyd.

Vstup na všechny akce je zdarma.

Podrobnosti jsou k dispozici na www.asociacetrigon.eu/edh nebo ve ZPRAVODAJI I., kde jsou zveřejněny názory na inkluzi několika osobností z oblasti školství i zdravotnictví.PR a mediální zastoupení (pr.edh@seznam.cz)
Marie Václavková, +420 733 529 899 / Karolina Čiklová, +420 604 832 036