Rubriky
Aktuality EDH 2021

Evropské dny handicapu budou letos jiné

Mezinárodní projekt Evropské dny handicapu (EDH) v Ostravě se letos uskuteční. Ale v podstatně menším rozsahu i formátu. O dopadu covidu-19 na neziskový sektor není pochyb. Aktuální situace není nijak zvlášť povzbudivá.

Ředitelka Asociace TRIGON Olga Rosenbergerová teď stále častěji odpovídá na otázku, jestli se vůbec 29. ročník EDH v říjnu bude konat. „Stále věřím, že se nám podaří uspořádat předání ocenění Křišťálový kamínek, vědomostní soutěž i výtvarnou soutěž pro děti se specifickými potřebami. V loňském roce jsme osobně popřáli oceněným, úspěšným soutěžícím i talentovaným výtvarníkům. Nebylo jednoduché zorganizovat vše tak, abychom neporušili vládní opatření, ale podařilo se. Víte, nepodceňuji současnou situaci, ale odmítám se podvolit a rezignovat na život. Právě v této době je důležité vyzdvihnout dobré skutky lidí, kteří žijí mezi námi a poděkovat jim,“ říká O. Rosenbergerová s tím, že zbývající část týdenního programu se odkládá na příští rok.

Už v roce 2020 se od základu změnil celý průběh EDH. Poprvé si organizátoři vyzkoušeli online odborné diskuze. „Tento způsob komunikace se setkal s mimořádnou odezvou, a to nejen po obsahové stránce, když jsme debatovali na téma agresivity ve společnosti, ale i s důrazem na profesionální zvládnutí organizačně technických záležitostí nutných k uspořádání podobných akcí,“ říká O. Rosenbergerová.

Každopádně jsme svědky hledání nových technologických cest. Organizátoři EDH jsou však toho názoru, že osobní kontakty ani ta nejlepší online komunikace nenahradí. Zejména pokud jde o oblast, která zprostředkovává pomoc a podporu lidem s handicapem.