Rubriky
EDH 2019

OBRÁZKY DĚTÍ ZASLANÉ DO SOUTĚŽE JSOU VESKRZE POZITIVNÍ

Děti umí překvapit. O tom se každoročně přesvědčují organizátoři výtvarné soutěže pro mladé výtvarníky se znevýhodněním, která se stala nedílnou součástí Evropských dnů handicapu. Také letošního tématu „Den je krásný“ se zhostili s neuvěřitelnou kreativitou a nadšením. Do Asociace TRIGON zaslali 180 výtvarných děl. Porota tak 16. července stála před nelehkým úkolem – vybrat jedenáct nejnápaditějších.

„Jsem nadšená, všechny obrázky jsou veskrze pozitivní. Je to do jisté míry dáno samotným tématem, ale zároveň mi nepřijde, že by některý z autorů záměrně upozorňoval na svůj handicap. Ze všech vyzařuje čistá radost, objevují se rodiny, krajiny, zvířata, kamarádi, květiny. Pokud jde o provedení, zaujaly mě linoryty. Zvládnout jejich techniku není snadné. Výsledek má jiný grafický ráz než volná malba nebo kresba,“ shrnula své dojmy předsedkyně poroty Barbora Mikudová. Odborná asistentka Fakulty umění Ostravské univerzity prozradila klíč, podle kterého nejzdařilejší díla vybírala: „Šla jsem po originalitě. Hledala, co vychází z duše autora, z jeho vlastní mysli. A vše dávala do kontextu s názvem obrázku. Ten mnohé napověděl.“

Společně se zástupci Eurocentra Ostrava, správní rady Asociace TRIGON a Magistrátu města Ostravy vybrala B. Mikudová obrázky, jejichž autoři budou oceněni na slavnostním večeru Křišťálový kamínek 2019 (8. října, Areál Dolu Hlubina – Brick House/Staré koupelny). Speciální cenu předsedkyně poroty převezme ten nebo ta, kdo svou prací nejvíce zaujal právě výtvarnici B. Mikudovou.

Do soutěže se letos zapojili děti a mládež ve věku 6-26 let z 24 škol a školských zařízení celého Moravskoslezského kraje, a to z Ostravy, Krnova, Opavy, Hlučína, Třince, Oder, Havířova, Karviné, Čeladné, Nového Jičína, Protivína, Melče, Bohumína, Frýdku-Místku.PR a mediální zastoupení (pr.edh@seznam.cz)
Marie Václavková, +420 733 529 899 / Karolina Čiklová, +420 604 832 036