Rubriky
EDH 2018

PSYCHIATRICKÁ PÉČE POTŘEBUJE REFORMU

Odborníci konstatují, že psychicky nemocných lidí ve společnosti přibývá. Péče o ně vyžaduje nové přístupy a pohledy, systém potřebuje změnu. Evropské dny handicapu 2018 (EDH 2018) představí právě probíhající reformu, která má za cíl přesunout větší část psychiatrických služeb do terénu, ale nezapomenou ani na soutěže, jarmark, slavnostní večer nebo sportovní turnaje. V rámci Evropského roku kulturního dědictví se od 1. do 4. října uskuteční v Ostravě už 26. ročník odborníky sledované akce.

Podle posledních průzkumů se počet osob, které navštíví ordinaci psychiatra, zvyšuje ročně o téměř 5 procent. Nejčastěji přicházejí s neurotickými nebo afektivními poruchami, organickými duševními poruchami či schizofrenií. Ústav zdravotnických informací uvádí, že v roce 2016 se k domácích odborníkům vypravilo téměř 650 tisíc lidí. „O reformě psychiatrické péče se v České republice roky mluví, ale málokdo dokáže říct něco konkrétního. Stále vázne komunikace mezi zdravotnickými a sociálními institucemi, nejsou nastavena pravidla ani financování mezirezortních služeb,“ říká ředitelka Asociace TRIGON, která EDH 2018 pořádá, Olga Rosenbergerová.

K tématu reformy psychiatrické péče se 1. října v Multifukční aule Gong vyjádří specialisté z České republiky a Francie. Přednášky zaměří na propojení jednotlivých oborů při práci s pacienty a klienty v oblastech zdravotnictví, vzdělávání, sociální práce a zaměstnávání. Na konferenci naváže workshop (2. října) a panelová diskuze (2. října).

Tradičně jsou do programu EDH 2018 zakomponovány také Jarmark (1. října, Multifunkční aula Gong) a výtvarná soutěž (výstava prací 1.-3. října, Multifunkční aula Gong). Nechybí vědomostní soutěž (4. října, Základní škola, ul. Kpt. Vajdy) ani turnaj ve sjednocené kopané (4. října, Sportovní areál, ul. Varenská). Ocenění Křišťálový kamínek převezmou už potřinácté lidé, kteří profesně nebo ve svém volném čase pomáhají osobám s handicapem. Slavnostní večer je naplánován na 3. října v Multifunkční aule Gong. Premiéru zažije v rámci EDH boccia (4. října, SŠ prof. Zdeňka Matějčka). Sportovního turnaje se zúčastní týmy hráčů se zdravotním postižením z Moravskoslezského kraje. A novinkou je také výstava loutek (vernisáž 2. října, Mléčný bar NAPROTI), které vyrobily děti se specifickými problémy.

Všechny akce Evropských dnů handicapu 2018 jsou veřejně přístupné. Na odbornou část (konference, workshop, panelová diskuze) je potřeba zaslat přihlášku. Vstupenky na Křišťálový kamínek lze objednat u pořádající Asociace TRIGON.PR a mediální zastoupení (pr.edh@seznam.cz)
Marie Václavková, +420 733 529 899 / Karolina Čiklová, +420 604 832 036