Rubriky
EDH 2018

SOUTĚŽ „CO VÍŠ O EU?“

100 let Československa si připomněli také účastníci soutěže Co víš o EU?

Významné výročí, které v letošním roce slaví Česká republika, se promítlo i do Evropských dnů handicapu. Tradiční a oblíbená soutěž Co víš o EU? věnovala 11. ročník právě vzniku a historii Československa. V tělocvičně ZŠ Kpt. Vajdy v Ostravě-Zábřehu se 4. října 2018 sešly děti se specifickými potřebami 10 škol. Přijely z Polska i Slovenska, do klání se zapojily také domácí týmy.

Češi a Slováci vnímají rok 1918 jako významný milník v dějinách. Podle Hany Václavíkové, zástupkyně ředitele pořádající školy, je přínosné seznamovat s ním také nejbližší sousedy. „Proto jsme tentokrát soutěž Co víš o EU? zaměřili na vznik našeho státu. V obou částech – vědomostní i výtvarné – plnily děti úkoly spojené s Českou i Slovenskou republikou. Pracovaly se slepou mapou, do které doplňovaly města, hory, pamětihodnosti i osobnosti. Vědomostní test týkající se historie let 1918-2018 vyplňovaly na tabletech. Byl obtížnější, ale podle ohlasů velmi zábavný,“ popisuje H. Václavíková.

Celkem 48 žáků pracovalo v 11 družstvech. Soutěžit přijeli z polských Katovic a Ratiboře, slovenské Prievidzy a domácího Třince i Ostravy. Kdo nakonec zvítězil, není podle H. Václavíkové to nejpodstatnější. Mnohem důležitější je, že se všichni výborně bavili: „Žáci si mezi sebou vytvořili silná pouta a rádi se k nám každoročně vracejí.“

Organizátoři udělili rovnou tři 1. místa, a to týmům Základní školy speciální č. 7 Katowice, Spojené škole internátní Prievidza a Základní škole Karasova Ostrava. Odměněna byla také ostatní družstva: Základní škola speciální Jana Pawla II. Katowice, Základní škola a mateřská škola Ukrajinská, Ostrava-Poruba, Základní škola Čkalovova, Ostrava-Poruba, Základní škola speciální Těšínská, Ostrava, Základní škola Kpt. Vajdy 1a, Ostrava-Zábřeh, SŠ, ZŠ a MŠ Třinec, Jablunkovská a Základní škola, U Haldy, Ostrava-Hrabůvka.

„Příští rok bychom se chtěli zaměřit na poznávání ostatních států EU, například Francie, Itálie a podobně,“ plánuje organizátorka Hana Václavíková.PR a mediální zastoupení (pr.edh@seznam.cz)
Marie Václavková, +420 733 529 899 / Karolina Čiklová, +420 604 832 036