Rubriky
Aktuality EDH 2023

Psychologové, lékaři a sociální pracovníci míří do Ostravy

Ředitelka Asociace TRIGON Olga Rosenbergerová stojí dlouhé roky v popředí mezinárodního světa handicapovaných a jinak znevýhodněných. Každý rok dál a neúnavně se svým týmem připravuje odborný a současně společenský projekt známý pod zkratkou EDH (Evropské dny handicapu). Letos už třicátým prvním rokem. První říjnový týden udělají EDH z Ostravy opět o něco živější místo. O čem bude letos odborná i laická veřejnost diskutovat zejména, který problém rozebírat a čemu se věnovat?

„Tématem o připravovaných změnách v sociálních službách a sociální práci reagujeme na časté stesky účastníků předcházejících ročníků. Neustále se opakovaly že scházejí potřebné informace, nebo že stále mluvíme o potřebě změn, ale vlastně se nic moc nemění. Proto jsme letos v červnu oslovili odborníky ze sociálních a zdravotních organizací Moravskoslezského kraje, abychom se jich zeptali, s jakým problémem se nejčastěji potýkají v oblasti sociálních služeb a sociální práce, zdravotně sociálního pomezí, co postrádají ve své profesi atd. Dotazník jsme rozeslali na více než tisíc adres,“ říká Olga Rosenbergerová. Výsledky průzkumu byly předány přednášejícím, kteří přislíbili, že se k popisovaným problémům vyjádří ve svých prezentacích na konferenci EDH 2023.

Enormní zájem o účast na konferenci i semináři 

„Samostatným tématem je pak přiznání invalidity a příspěvků na péči ve vztahu k lidem s duševním onemocněním. V letošním roce budeme mít jedinečnou příležitost položit otázky přímo zástupcům ministerstva, kraje i města Ostravy,“ dodává ředitelka s tím, že neméně zajímavá bude také část konference věnující se nastavení situace přechodu pacientů s duševním onemocněním z nemocniční péče do komunity. Účastníci se seznámí s péčí center duševního zdraví v Moravskoslezském kraji a samozřejmě dostanou prostor k navázání spolupráce při řešení konkrétních situací,“ konstatuje O. Rosenbergerová. Na semináři se bude tentokrát diskutovat o dětech a rizicích sociálních sítí. Aktuálně se toto téma dotýká nejen školských, zdravotních a sociálních zařízení, ale především rodin s dětmi.

Podstatné je, že Olga Rosenbergerová zná recept, jak do Ostravy dostat špičkové odborníky – psychology, lékaře, sociální pracovníky. „Ostatní organizátoři podobných akcí se mě často ptají, co je přesvědčí, aby si našli ve svých nabitých programech čas? Na to mám jednoduchou odpověď – vždy hodně pomůže osobní setkání. Než někdy ke schůzce vůbec dojde, vyžaduje to spoustu času a přípravy. Hlavně musíte vědět, proč to děláte, komu prospějete, je třeba umět přesvědčivě představit svou vizi a využít i argumenty z historie projektu EDH. Ten, koho chcete pozvat musí získat důvěru a vědět, že neorganizujete jen akci pro akci. Některé schůzky jsem sjednávala na jaře minulého roku.“

Podle předpokladu je největší zájem o účast na kazuistickém semináři. Po pár dnech byl naplněn. „Z jedné strany je žádoucí, aby se takový seminář konal s menším počtem účastníků, ale na druhé straně jsme chtěli vyjít vstříc dalším zájemcům. Nakonec se nám podařilo uvolnit pár míst navíc, které byly za půl hodiny od zveřejnění obsazeny. V případě, že se někdo na poslední chvíli omluví máme už dlouhý seznam nahlášených náhradníků. Ale u konference je situace obdobná. Je vidět, že letošní témata odborného programu EDH ve společnosti rezonují a je velký zájem diskutovat o nich,“ dodává O. Rosenbergerová.

Cena Křišťálový kamínek

Významnou součástí EDH je opět doprovodný program s výtvarnou a vědomostní soutěží, ale největší pozornost veřejnosti se upíná k předání prestižních cen Křišťálový kamínek. „Překvapil nás počet nominací. Přišlo nám 28 návrhů, z toho 16 osobností a 12 organizací. Jen pro zajímavost, v průběhu sedmnácti let jsme jich ocenili 73. Každé setkání bylo výjimečné, vzácné a inspirující. Vzpomenu jedno jméno – paní Milenu Černou, ředitelku Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové a předsedkyni EAPN v ČR, oceněnou v roce 2012. Je to žena, které si velmi vážím a stále čerpám ze setkání s ní, i když už mezi námi není.“

Bez partnerů by projekt nebyl tam, kde je

S EDH jsou poslední roky spojováni významní partneři, včetně města a kraje. Celou tu dobu se ředitelka Asociace TRIGON osobně zaručovala, že EDH mají perspektivu a že budou fungovat, a to i tehdy, kdy opravdu nebylo vůbec jednoduché shánět peníze. „Vždycky jsme se mohli opřít o statutární město Ostravu a Moravskoslezský kraj. Vynikající spolupráci jsme navázali s Generálním konzulátem Polské republiky v Ostravě, Eurocentrem Ostrava, Návštěvnickým centrem a městem Nový Jičín a celou řadou dalších společností, organizací i jednotlivců. Bez našich partnerů by projekt EDH nebyl tam, kde je. Každý ročník je jiný, každý je nový. Věřím, že se letošní 31. ročník EDH zařadí k těm úspěšným, zajímavým a neopakovatelným. Držte nám pěsti,“ vzkazuje Olga Rosenbergerová.

Obecny-program-EDH-2023