Rubriky
Aktuality EDH 2022

Talentovaní autoři oceněných děl se postarali o kouzelnou výtvarnou podívanou

Pohádková písnička Dělání všechny smutky zahání se stala námětem pro vpravdě malá umělecká díla, která poslali do tradiční výtvarné soutěže Evropských dnů handicapu talentované děti a mladí lidé z 13 škol a organizací Moravskoslezského kraje – z Českého Těšína, Frýdku-Místku, Opavy, Frýdlantu nad Ostravicí, Bohumína, Havířova, Třince, Bílovce a Ostravy.

Členka správní rady Asociace TRIGON Eva Sroková 6. října 2022 na začátku slavnostního oceňování vybraných obrázků v Mléčném baru NAPROTI řekla: „Účastníci akce nejsou v pravém slova smyslu žádné hvězdy, ale jeden vedle druhého zanechávají dnes za sebou neuvěřitelný optimismus a radost z tvoření, malování a kreslení.“

Neskrývaná radost se ještě násobila, když si postupně talentovaní výtvarníci a jejich zástupci přebírali ceny a dárky z Eurocentra, Asociace TRIGON a také z Mléčného baru NAPROTI.

Zasloužený potlesk sklidili nejmladší Gabriel Miklovič a Daniel Probosz ze Základní školy a Mateřské školy Český Těšín – Pod Zvonek, také Adam Turko ze Základní a Mateřské školy Československé Armády v Bohumíně i Bruno Babinec ze Základní a Mateřské školy ve Frýdlantu nad Ostravicí. Z třinecké SŠ, ZŠ a MŠ přijela pro ocenění úspěšného díla Dariny Bertokové paní učitelka Lepičová. Adam Žiga ze Střední a Základní školy v Havířově-Šumbarku se pochlubil svou Divokou kočkou. Ve čtvrté soutěžní kategorii (15-26 let) uspěly Vendulka Golková z Praktické střední školy prof. Zd. Matějčka v Ostravě-Porubě a Markéta Švrčinová z frýdecko-místecké SŠ, ZŠ a MŠ. V kategorii skupinové práce odborná porota vybrala tři obrázky, a to Radost ve větvích od žáků 2.A ZŠ Kpt. Vajdy v Ostravě-Zábřehu, Dělání je lék autorů dětského oddělení ZŠ a MŠ při zdravotnickém zařízení v Opavě a Pod Lysou horou od dětí z denního stacionáře Integrovaného centra Žirafa ve Frýdku-Místku.

Pro všechny oceněné připravila kapela TRIGON Band malý hudební dárek. U této příležitosti její členové zazpívali a zahráli také Uhlířův a Svěrákův hit Dělání všechny smutky zahání.

Nejlepší letošní obrázky jsou vystaveny v NAPROTI až do konce října, poté se kouzelná výtvarná podívaná přesune na novojičínskou radnici.