Rubriky
EDH 2014

TISKOVÁ KONFERENCE

LETOŠNÍ EVROPSKÉ DNY HANDICAPU REFLEKTUJÍ CHYBĚJÍCÍ SLUŽBY V PSYCHIATRICKÉ PÉČI

„Vybrat téma pro letošní rok nebylo vůbec těžké. Ani jsme netušili, že pálí i spoustu dalších lidí. Jde o péči o psychiatricky nemocné osoby, která je v České republice podle našich zkušeností velmi nesystémová, nebo spíš nulová,“ řekla na tiskové konferenci 25. září ředitelka Evropských dnů handicapu Olga Rosenbergerová. V Mléčném baru Naproti, který zaměstnává několik lidí se znevýhodněním, se sešli zástupci města, organizátorů, partnerů a médií.

Týden od 29. září do 3. října bude v Ostravě patřit reformě psychiatrické péče. Lékaři, pedagogové a další specialisté, jejichž cílem a pracovní náplní je zlepšovat životní podmínky handicapovaných, se setkají na konferenci, workshopech a u kulatého stolu. Do debat se zapojí stovky odborníků, z toho přibližně osmdesát ze zahraničí. „Očekáváme příjezd lidí z Itálie, Francie, Belgie, Rakouska, Rumunska a dalších zemí,“ uvedla O. Rosenbergerová. Na konferenci přednesou příspěvky největší kapacity v oboru – Petr Popov (primář Kliniky adiktologie 1. LF UK) a Martin Hollý (ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice). Skvěle obsazený workshop navštíví ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.

Evropské dny handicapu nabídnou jako každý rok také bohatý program pro osoby s postižením. Tradičního fotbalového turnaje se zúčastní týmy z Maďarska, Polska, Itálie, České republiky a Slovenska. Napínavé souboje smíšených mužstev (handicapovaní a partneři bez handicapu) zakončí autogramiáda hráčů FC Baník Ostrava. Pro děti a mládež se speciálními potřebami je připravena vědomostní soutěž Co víš o EU a kreativní dílna. Od začátku roku probíhala výtvarná soutěž s názvem Svět není černobílý, do které své práce přihlásilo více než 300 dětí a mladých lidí z celé České republiky. Hosty Evropských dnů handicapu čeká také řada exkurzí a výletů.

Ve středu 1. října se účastníci a hosté EDH 2014 sejdou v Divadle A. Dvořáka na slavnostním večeru Křišťálový kamínek. V jeho průběhu bude oceněno jak 32 autorů nejlepších obrázků, tak mimořádně aktivní handicapovaní a také osobnosti, které jim věnují svůj čas, energii a kus osobního života. Čtyři nádherné ceny z českého křišťálu poputují k těm, kteří byli vybráni z desítek nominací.

„Evropské dny handicapu patří řadu let k akcím, které aktivně podporujeme. Považujeme je za mimořádně přínosné a užitečné. Organizačnímu týmu patří velké poděkování,“ řekl náměstek primátora Martin Štěpánek.PR a mediální zastoupení (pr.edh@seznam.cz)
Marie Václavková, +420 733 529 899 / Karolina Čiklová, +420 604 832 036