Rubriky
EDH 2014

VÝTVARNÁ SOUTĚŽ

SVĚT HANDICAPOVANÝCH NENÍ ČERNOBÍLÝ. DŮKAZEM JSOU OBRÁZKY ZASLANÉ DO VÝTVARNÉ SOUTĚŽE

Přes dvě stovky obrázků se sešlo organizátorům Evropských dnů handicapu, kteří uspořádali tradiční výtvarnou soutěž pro děti se zdravotními omezeními z celé České republiky. Letošní téma Svět není černobílý oslovilo autory ve věkovém rozpětí od 4 do 26 let. Obrázky poslali autoři například z Třince, Ústí nad Labem, Bruntálu, Vítkova, Janských Lázní, Frýdku-Místku, Nového Jičína nebo Opavy. Zastoupena byla samozřejmě také Ostrava, která bude v týdnu 29. září-1. října dějištěm už XXII. ročníku Evropských dnů handicapu.

Malá umělecká díla hodnotila 8. srpna odborná komise. V sídle Asociace Trigon, pořadatele Evropských dnů handicapu, se všech sedm jejích členů řádně zapotilo. Rozhodování nebylo jednoduché a občas se neobešlo bez ohnivých debat. Jak důležitá je použitá výtvarná technika? Nakolik popustil autor uzdu fantazii? Ocenit raději výborný nápad, nebo pečlivé provedení? Nakonec se členové poroty ve složení Hana Komárková (Eurocentrum Ostrava), Hana Navrátilová (speciální pedagožka), Jana Jílková (Europe Direct Ostrava), Olga Rosenbergerová (Asociace Trigon), Marie Václavková (novinářka), Adolf Horsinka (fotograf) a Jiří Surůvka (Fakulta umění Ostravské univerzity) vybrala k ocenění rovnou 30 prací. Po řádném uvážení udělila také jednu cenu pro skupinové dílo
a jednu zvláštní cenu předsedy odborné komise – performera a výtvarníka Jiřího Surůvky.

„Obrázky handicapovaných dětí mají schopnost emocionálně zapůsobit. Ve srovnání s vrstevníky na běžných základních školách vidím v jejich dílech více citu, originality i kreativity. Podle toho jsem také hodnotil, zajímaly mě emoce a intuitivní sladění barev,“ řekl J. Surůvka, který se funkce předsedy hodnoticí komise ujal už potřetí. Doplnil, že zájem o účast v soutěži roste, což je chvályhodné, a kvalita děl má vzrůstající tendenci. „Troufám si říct, že pokud bych některé obrázky podepsal, bez problémů je za slušnou cenu prodám,“ dodal s úsměvem.

Vítězové výtvarné soutěže s názvem Svět není černobílý budou oceněni na slavnostním večeru EDH 2014 Křišťálový kamínek 1. října v Divadle Antonína Dvořáka. Jejich díla budou po celý říjen k vidění ve vstupní aule radnice v Novém Jičíně a také v Mléčném baru NAPROTI v centru Ostravy.PR a mediální zastoupení (pr.edh@seznam.cz)
Marie Václavková, +420 733 529 899 / Karolina Čiklová, +420 604 832 036