Rubriky
Nezařazené

BEZ VÁS BY TO NEŠLO

Evropské dny handicapu mají v současné době za strategického partnera statutární město Ostravu, které už více než deset let zařazuje tento mezinárodní projekt mezi své významné akce. Podpora města je jednoznačně garancí a signálem pro jiné subjekty a firmy, že spojit své jméno s EDH se vyplatí a je správné.

„Postupně se nám podařilo přesvědčit sponzory, že taková ta křiklavá reklama může být i kontraproduktivní. Neděláme prvoplánovou prezentaci s plakáty a logy na každém rohu. Přitom jsou pro nás partneři naprosto klíčoví. Z 80 procent žije celý projekt z veřejných prostředků – stát, město, kraj. Máme malou výhodu, že se o nás zejména v odborných kruzích hodně mluví a jsme vidět. Dokážeme navíc vysvětlit, jak co funguje a hlavně mluvíme jazykem, kterému naši sponzoři rozumí,“ říká ředitelka pořádající Asociace TRIGON Olga Rosenbergerová.

Co je však podle ní důležité, to je změna postoje veřejnosti a potenciálních podporovatelů. „Už nemusíme zažívat jako před dvaceti lety nepříjemné okamžiky, když jsme například telefonovali vybranému dárci v očekávání, že bude mít zájem s námi spolupracovat a v půli věty jsme byli přerušeni otázkou: Co je to vlastně za akci,“ směje se ředitelka.

Stejně jako v předchozích letech, také tentokrát se konají EDH pod záštitou Evropského parlamentu, Zastoupení Evropské komise v ČR a náměstka primátora Ostravy Zbyňka Pražáka. „Velmi si vážíme dlouholeté přízně a partnerství, které stojí za Evropskými dny handicapu. Nechci vynechat ani jediného podporovatele, protože každý je důležitý. Nejen financemi, kterými ke konání akce přispěje, ale také spoluprací při její přípravě, nápady, invencí a elánem, které přináší. Žádná pomoc není malá nebo nevýznamná,“ říká O. Rosenbergerová.

Seznam dárců v letošním roce je dlouhý. O. Rosenbergerová se korektně zdráhá je všechny vyjmenovávat, aby někoho neopomněla. Ze seznamu jako nejvýznamnější vycházejí kromě statutárního města Ostravy Moravskoslezský kraj, Evropský parlament, Evropská komise, EUROCENTRUM Ostrava, Generální konzulát Polské republiky v Ostravě, EAPN ČR, Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, Innogy Česká republika, Nadace Charty 77, Návštěvnické centrum Nový Jičín, město Nový Jičín, Dolní oblast Vítkovice.

Realizačními partnery jsou Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, ZŠ Ostrava-Zábřeh, SŠ prof. Zd. Matějčka, Ostrava-Poruba, Družstvo NAPROTI, Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava, Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Frýdek-Místek, Základní škola při zdravotnickém zařízení a Mateřská škola při zdravotnickém zařízení Opava. Za mediální partnerství je nutno poděkovat Moravskoslezskému Deníku a APSS ČR.

Podle O. Rosenbergerové mají na zdárném průběhu týdenního programu značný podíl také desítky dobrovolníků i živnostníků, kteří své služby poskytují bez nároku na obvyklou odměnu. Bez nich by Evropské dny handicapu nebyly, čím jsou!PR a mediální zastoupení (pr.edh@seznam.cz)
Marie Václavková, +420 733 529 899 / Karolina Čiklová, +420 604 832 036