Rubriky
EDH 2019

BOCCIA, TO JE ZÁBAVA, NAPĚTÍ I SPOLUPRÁCE V TÝMU

Loňská premiéra turnaje v boccii, kterou v rámci Evropských dnů handicapu pořádala ostravská Střední škola prof. Zd. Matějčka, sklidila mimořádně pozitivní ohlasy. A tak zájem akci zopakovat mladé sportovce nadchnul. Druhý ročník sportovního klání v populární koulové hře se uskuteční 10. října 2019.

Podle garantky a organizátorky turnaje je boccia skvělá hra pro všechny, bez rozdílu postižení. „Rozvíjí soustředění, schopnost počítat, rozlišovat barvy, ale i taktizovat a komunikovat v týmu. Zároveň je velmi napínavá. Do posledního míčku je výsledek nejistý,“ popisuje plusy paralympijského sportu Věra Němečková.

Boccia připomíná francouzský pétanque, hrát ji však mohou lidé s těžkým tělesným postižením včetně těch upoutaných na invalidní vozík. Červené a modré míčky vhazují do pole tak, aby se co nejvíce přiblížily míčku bílému, takzvanému Jackovi. Boccia je vhodná jak pro jednotlivce, tak páry nebo tříčlenná družstva. Mezi paralympijské sporty patří od roku 1984.

„Jde o sport nenáročný po fyzické stránce, zato vyžaduje chuť spolupracovat, podporovat se a koncentrovat,“ dodává V. Němečková s tím, že hráči mohou sedět, stát i používat nejrůznější pomůcky jako například rampy.

Turnaje v boccii zařazeného na program EDH 2019 se stejně jako loni zúčastní týmy hráčů se zdravotním postižením z Moravskoslezského kraje. Úvodní hvizd zazní v 9 hodin v tělocvičně Střední školy prof. Zd. Matějčka (17. listopadu 1123/70, Ostrava-Poruba), vítězové budou vyhlášeni kolem 13.30 hodin.PR a mediální zastoupení (pr.edh@seznam.cz)
Marie Václavková, +420 733 529 899 / Karolina Čiklová, +420 604 832 036