Rubriky
Aktuality EDH 2022

DĚLÁNÍ VŠECHNY SMUTKY ZAHÁNÍ

Kdo by neznal písničku Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka s názvem Dělání, dělání. Poprvé zazněla v legendárním českém filmu Princové jsou na draka v osmdesátých letech minulého století a okamžitě se stala hitem. Text i melodie jsou mimořádně nakažlivé, ale zároveň mají i silně výchovný charakter. Už samotný název ukazuje, že práce a každé lidské konání i činnost pozitivně zaměstnávají tělo i mysl. Pořád platí, že dělání všechny smutky zahání.

Proto se letos organizátoři Evropských dnů handicapu z Asociace TRIGON rozhodli, že práci jako takové věnují nejen část odborného programu, ale vyzvou ke ztvárnění nejrůznějšího lidského počínání také talentované a nadšené výtvarníky se speciálními vzdělávacími potřebami.

Výtvarné soutěže s názvem Dělání všechny smutky zahání se zúčastnilo 13 škol a zařízení z celého Moravskoslezského kraje. Tříčlenná odborná komise 3. srpna měla těžkou úlohu vybrat deset nejzdařilejších obrázků z 95 došlých v pěti soutěžních kategoriích. Její předsedkyně Martina Pavelková ze statutárního města Ostravy uvedla, že by nejraději ocenila všechny autory: „Podmínky jsou ale stanoveny striktně a z každé kategorie jsme mohli vybrat jen dvě práce. Nakonec jsme si dovolili zcela neplánovaně přidat k desítce unikátních, pozitivních a skutečně velmi pěkných obrázků ještě jedno dílo. To i ostatní oceníme během konání Evropských dnů handicapu. Jejich autory pozveme ve čtvrtek 6. října do Mléčného baru NAPROTI na slavnostní vyhodnocení, kde budou až do 31. října vítězné práce k vidění. Výstava se následně přesune do vestibulu novojičínské radnice.“