Rubriky
EDH 2015

DISKUZE

EVROPSKÉ DNY HANDICAPU ROZŠÍŘÍ DISKUZI KOLEM PÉČE O DĚTI S PSYCHICKÝM ONEMOCNĚNÍM

V pondělí 5. října bude v Ostravě zahájen už třiadvacátý ročník Evropských dnů handicapu (EDH). Projekt s mezinárodním přesahem sledují specialisté na péči o osoby se zdravotním znevýhodněním z celé Evropy. V moravskoslezské metropoli se první říjnový týden potkají pedagogové, psychiatři, psychologové, sociální pracovníci i zástupci státní správy z České republiky a přijedou i odborníci z Polska, Slovenska, Francie, Lotyšska a Ukrajiny. Ústředním tématem jejich rozhovorů bude péče o děti s psychickým onemocněním.

„K volbě tématu nás inspiroval loňský ročník EDH. Ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice Martin Hollý uvedl, že psychicky nemocní jsou zvláštní skupinou handicapovaných mezi handicapovanými. Jejich postižení není vidět, mívá kolísavý průběh a nemocní si nesou celoživotní stigma. Z našich zkušeností si s nimi moc neví rady ani systém péče. V zahraničí dobře funguje spolupráce psychiatrů, učitelů, rodiny i sociálních pracovníků nebo zaměstnavatelů. V České republice takové mezirezortní přesahy chybí. A zejména u dětí a dospívajících je to velký problém,“ řekla 1. října na tiskové konferenci ředitelka Asociace Trigon, která EDH pořádá, Olga Rosenbergerová.

Podle moderátorky konference (5. října, Imperial Hotel Ostrava) Evy Srokové je u nás každoročně přiznán invalidní důchod z důvodu duševní nemoci 7 tisícům osobám. „Padesát procent diagnóz se projeví do 14 let věku, 80 procent do 18 let. O psychickém zdraví a sociálně pedagogických přístupech k dětem budou přednášet naše přední odbornice – primářka dětského a dorostového oddělení opavské psychiatrické nemocnice Dana Trávníčková a ředitelka MŠ a ZŠ při zdravotnickém zařízení Opava Karla Vítková,“ řekla E. Sroková. Podle ní bude patřit ke žhavým tématům také plánovaná inkluze ve vzdělávání handicapovaných dětí a mládeže. „Očekáváme bouřlivé diskuze,“ dodala.

Součástí EDH 2015 bude také jarmark (5. října), který se s podporou městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz uskuteční na Masarykově náměstí. Ostravané si budou moci zakoupit výrobky chráněných dílen nebo získat informace o službách českých neziskových organizací.

Tradiční Evropský pohár pro fotbalisty s handicapem (6. října, Sportovní areál Varenská) doplní výstavy, soutěž i besedy.

Slavnostní večer Křišťálový kamínek (7. října, Dům kultury města Ostravy) ocení už podesáté mimořádné aktivity lidí s handicapem a osobnosti, kteří se problematice zdravotně znevýhodněných věnují po celý život.

Vstup na všechny akce je zdarma. Podrobný program, fotogalerie a tiskové zprávy budou k dispozici na webu www.asociacetrigon.eu.PR a mediální zastoupení (pr.edh@seznam.cz)
Marie Václavková, +420 733 529 899 / Karolina Čiklová, +420 604 832 036