Rubriky
Nezařazené

Handicapovaní budou vyrábět buněčnou vatu

Workshop Podporované zaměstnávání, chráněné dílny byl na programu druhého dne (7. října 2008) Evropských dnů handicapu.

O zkušenostech družstva Cils Cesena (Itálie) hovořil prezident organizace Giuliano Galassi. „Naše družstvo vzniklo na základě iniciativy rodičů, kteří požadovali, aby jejich děti mohly být bezprostředně po skončení školní docházky zařazeny do placeného pracovního procesu. Jednodušší by bylo začlenit je do chráněných dílen, to u nás není problém, ale dali jsme přednost složitějšímu hledání odpovídajících pracovních příležitostí pro handicapované. Tak vzniklo Cils, jehož aktivním členem je také město Cesena. Díky němu můžeme nabídnout našim pracovníkům profese v oblasti údržby zeleně, úklidových služeb ve školách, nemocnicích a na městských parkovištích. V současné době se můžeme pochlubit spoluprací se soukromým sektorem. Naši klienti pracují ve firmách jako baliči výrobků, dokážou plést copy z cibulí, zastanou drobné montážní práce a pomáhají také v místní tiskárně.“

Francouzi z chráněných dílen Landivisiau z organizace Zlatý déšť představili nový projekt. V příštím roce začnou jejich klienti třídit novinový papír a vyrábět z něj buněčnou vatu. Už dnes mají zájemce o odběr. „Největší problém máme s financováním celého projektu. Na jeho realizaci včetně investiční části potřebujeme 3,314 milionu euro. Samozřejmě počítáme s veřejnými prostředky a s tím, že zaměstnáme 15 až 20 handicapovaných lidí,“ řekl Hervé Poullaouec. Tento záměr získal ve Francii Cenu za projekt v oblasti udržitelného rozvoje. Jde o zajímavý způsob pomoci při začleňování postižených do pracovního procesu.

„Přiznám se, že mne prezentované projekty kolegů ze zahraničí nadchly. V Ostravě jsme teprve na začátku, přesto věřím, že součinnost s úřadem práce přispěje ke vzniku nových pracovních příležitostí pro handicapované občany. Vzory máme,“ uvedla ředitelka Asociace TRIGON Olga RosenbergerováZpracoval:
Mediální zástupce Asociace TRIGON
Vydavatelství X-PRESS s.r.o.