Rubriky
Nezařazené

Neziskovým organizacím by pomohla nezávislost na rozpočtu státu

O mítink věnovaný otázkám financování neziskových organizací, který se konal 6. října v prostorách Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, byl mimořádný zájem. Odborníci z celé Evropy se věnovali systémovým změnám v oblasti nestátních neziskových organizací, odpovědnosti institucí veřejného života a jejich vlivu na ekonomický a sociální život, ale také diskutovali, jak například zajistit dlouhodobou udržitelnost neziskovek, zvýšit zájem o jejich podporu a sponzorování a zlepšit komunikaci vedoucí k partnerství s veřejností i státní správou.

„Občanské aktivity zdravotně postižených se v dnešní době dostávají do velmi těžké ekonomické situace, kterou téměř neumí řešit. V našem státě nejsou tradiční systémy podpory neziskových subjektů, které jsou obvyklé v jiných evropských zemích. Chybí systém daňových asignací, který umožňuje, aby každý poplatník daně z příjmu mohl přímo poskytnout část daně některé neziskové organizaci. Diskuze o daňové asignaci probíhá už dlouho. Troufnu si předpokládat, že tento zákon nebude v nejbližších letech přijat, neboť současná vláda má jiné priority než podporu neziskového sektoru,“ uvedl Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR. „Poskytování dotací je především věcí jednotlivých rezortů. Od roku 2008 však zaznamenáváme klesající objem financí do neziskového sektoru. Nejvíce jsou dotovány projekty občanských sdružení, o.p.s. (obecně prospěšných společností) jen z jednoho zdroje a nadace a nadační fondy téměř vůbec,“ řekla Hana Frištenská z Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.

V. Krása poznamenal, že v České republice jednoznačně schází systém institucionálního zajištění stabilních příjmů pro neziskové organizace obecně, tím spíše však pro organizace zabývající se problematikou osob se zdravotním postižením. Podpora státu je postupně snižována a jiné finanční zdroje nejsou zatím k dispozici. „Jsem přesvědčen, že neziskové organizace nemají být prioritně financovány z veřejných zdrojů, ale mají mít k dispozici systémy, které jim zajistí relativně stabilní finanční prostředí umožňující jim plnit funkce, které vyplývají z jejich statutu. Osobně bych preferoval jasně definované příjmy z veřejné loterie a dále z daňových asignací. Tyto příjmy by měly být doplňovány finanční podporou konkrétních projektů neziskových organizací zaměřených na nějaký palčivý problém, a to nadacemi, nadačními fondy, sbírkami, dárcovskými SMS a podobně. Tím by se zajistila různorodost financování a odstranila se závislost na jednom zdroji. Tato závislost je vždy pro neziskový subjekt nebezpečná. Nezávislost na rozpočtových prostředcích státu by pomohla neziskovým organizacím, aby lépe obhajovaly komunitu lidí se zdravotním postižením. Obávám se však, že v dnešní době jsou tyto představy pouze zbožným přáním,“ řekl Václav Krása na EDH 2010.



PR a mediální zastoupení (pr.edh@seznam.cz)
Marie Václavková, +420 733 529 899 / Karolina Čiklová, +420 604 832 036