Rubriky
Aktuality EDH 2020

Speciální pedagožka Pavla Olšáková: Křišťálového kamínku si velmi vážím

„Vždy je odhodlaná… zajede i do té nejzapadlejší vísky v rámci kraje, i za jeho hranice, třeba na Slovensko… Řeší i ty nejzapeklitější případy v mateřských, základních a středních školách, v rodinách, v zařízeních sociálních služeb a jinde,“ tak popsaly jednu z letošních držitelek Křišťálového kamínku kolegyně ze Speciálně pedagogického centra při ZŠ Kpt. Vajdy v Ostravě. Pavla Olšáková se coby speciální pedagožka věnuje dětem s autismem od roku 1996.

Křišťálový kamínek 2020 získala v kategorii Osobnost, a to za dlouhodobou práci a obětavou pomoc druhým. Pavla Olšáková je průkopnicí a zakladatelkou péče o osoby s poruchou autistického spektra v České republice i na Slovensku, vždy všem pomůže a naslouchá jak dětem, tak jejich rodičům.

Sošku z českého křišťálu, pamětní list, kytici a dort převzala z rukou ředitelky Asociace TRIGON Olgy Rosenbergerové, která všech šest oceněných postupně navštívila v týdnu od 19. do 25. listopadu 2020. Asociace Křišťálový kamínek každoročně uděluje v rámci Evropských dnů handicapu. Slavnostní chvíli si Pavla Olšáková z důvodu nouzového stavu nemohla užít na pódiu před stovkami diváků, to ale z její obrovské radosti nic neubralo.

„Křišťálový kamínek vždy dostávaly velké osobnosti z oblasti školství, kultury a zdravotnictví. Já se nepovažuji za nějakou osobnost, proto si velmi vážím ocenění, které navrhly kolegyně z SPC. Stále pracuji ráda a předávám své zkušenosti kolegům, snad je inspiruji svým přístupem k problematice výchovy a vzdělávání dětí, žáků s diagnózou PAS,“ řekla Pavla Olšáková.

Souznění s prací, která je pro ni posláním, popsaly její kolegyně v nominačním formuláři: „Odborníků je mnoho, ale jen někteří jsou i osobností s pozitivním přesahem do života druhých, do života těch, co potřebují naši oporu, pomoc. Tento dar má paní Pavla Olšáková a dělá to už dlouhá léta…“.

„Stávající kolektiv SPC pro PAS je založen na výborných mezilidských vztazích a společném zájmu o problematiku PAS. Soudržnost kolektivu i mimo práci a kamarádství bez závisti přispívá ke klidnému zvládání problémových situací. Více hlav, více ví,“ uvedla oceněná P. Olšáková.