Rubriky
EDH 2019

VÝBORNÉ SLUŽBY, DŮVĚRA A SKVĚLÝ PROGRAM: ZAHRANIČNÍ HOSTÉ POVAŽUJÍ EDH 2019 ZA MIMOŘÁDNĚ ZDAŘILÉ

Evropské dny handicapu navštíví každoročně několik desítek zahraničních hostů. Účastní se konference, workshopů, zavítají do škol a sociálních zařízení, zapojí se do sportovních turnajů a vědomostní soutěže. Letos do Ostravy přijely delegace z Německa, Francie, Itálie, Polska, Maďarska a Slovenska.

Pro pedagogy a sociální pracovníky začaly Evropské dny handicapu 2019 účastí na konferenci (7. října, Multifunkční aula Gong). Přednesli své příspěvky a zároveň vyslechli zkušenosti českých odborníků.

Podle Jana Vavřičky, který provázel německou delegaci, překvapil Gabrielu Brings zájem o její prezentaci. Pedagožka studentů s handicapem v německé škole Maxmiliána Kolbeho se zaměřila na začleňování škol a spolupráci s rodiči. „Odpovídala skutečně na hodně dotazů. Její kolega Helmut Molter se nechal slyšet, že otevřenost, s jakou na konferenci řečníci k jednotlivým tématům přistupovali, považuje za nebývalou a velmi kladně ji hodnotí,“ dodává vedoucí učitel Střední školy, Základní školy a Mateřské školy, Frýdek-Místek.

Italské účastníky EDH 2019 provázela Marta Holčáková-Meconcelli, psycholožka spolupracující s Asociací TRIGON: „Italové chtěli vidět, jak u nás fungují sociální služby v praxi, protože je mají nastavené stejně jako v České republice. Navštívili proto kromě jiného chráněné bydlení ve Vile Milada a byli se podívat na pracovišti jednoho z klientů, v prádelně VIZ-centrum. Chráněným bydlením byly Livia Zucchi a Claudia Nelli z Cooperativa Futura (Řím – Ostie) naprosto nadšené. Oceňovaly velké a čisté prostory a také příjemnou a přátelskou atmosféru. Italky si popovídaly s klienty zařízení. Ty například zajímalo, jak se v Itálii starají rodiče o handicapované děti, jaké pobírají sociální příspěvky, v jakém prostředí bydlí a podobně.“

Všichni zahraniční účastníci přijali pozvání na slavnostní večer Křišťálový kamínek (8. října, Areál Dolu Hlubina) a nešetřili superlativy. „Zaujalo mě, jak velmi emotivní prožitek to pro ně byl. Helmut Molter konstatoval, že tak krásné propojení světů zdravých a handicapovaných dosud neviděl,“ uvádí J. Vavřička.

V rámci doprovodného programu se hosté podívali také do Dolní oblasti Vítkovic, na vyhlídkovou věž Nové radnice, do Mléčného baru NAPROTI, Návštěvnického centra Nový Jičín, účastnili se besed ve školách a vyrazili do Beskyd. „Naše Střední škola, Základní škola a Mateřská školy, Frýdek-Místek, pozvala G. Brings a H. Molter na celodenní environmentální výlet na Soláň. Zapojili se do programu pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, což bylo obohacující pro všechny strany,“ těší J. Vavřičku.PR a mediální zastoupení (pr.edh@seznam.cz)
Marie Václavková, +420 733 529 899 / Karolina Čiklová, +420 604 832 036