Rubriky
EDH 2018

VYHODNOCENÍ VÝTVARNÉ SOUTĚŽE

Každý má svou oblíbenou pohádku.

Celkem 189 obrazů a obrázků na téma Moje nejoblíbenější pohádka zaslali žáci a studenti se specifickými potřebami do výtvarné soutěže Evropských dnů handicapu. V prostorách pořádající Asociace TRIGON z nich 4. září 2018 vybrala
odborná porota 12 nejzdařilejších. Jejich autoři budou oceněni 3. října 2018 na slavnostním večeru Křišťálový kamínek.

„Máme velkou radost, že v letošním roce vyvolala naše výzva tak velkou odezvu. Do soutěže zaslaly svá díla děti nejen z Ostravy, ale také Nového Jičína, Třince, Frýdku-Místku, Velkých Heraltic, Kopřivnice, Karviné či Opavy. Zapojilo se 26 škol a komise měla jako vždy velmi těžký úkol,“ řekla ředitelka Asociace TRIGON Olga Rosenbergerová.

Koláže, grafiky, malby, kresby, plastiky i tisky svým zpracováním, barvami i obsahem zaujaly všechny členy poroty. Námět vycházel z rámce Evropského roku kulturního dědictví. Pohádky jsou nadčasové a každý má svou oblíbenou. Nejmladší členka poroty, desetiletá Viktorie Zerzoňová, se například svěřila: „Jako malá jsem měla ráda Krtečka. Teď se dívám víc na hrané pohádky. Obrázky v soutěži se mi líbí, jsou barevné, každý je jiný. Ale sama bych pohádku raději napsala, než namalovala. S pastelkami a vodovkami mi to totiž moc nejde.“

Autory vybraných prací pozve Asociace TRIGON na Křišťálový kamínek. V Multifunkční aule GONG převezmou dárky partnerů a sponzorů Evropských dnů handicapu. Spolu s dospělými oceněnými za mimořádné činy ve prospěch osob s handicapem si užijí vystoupení Slezského souboru Heleny Salichové a TRIGON Bandu.

„V rámci podpory Evropských dnů handicapu připravíme pro malíře a malířky balíčky výtvarných potřeb, které jim předáme právě na Křišťálovém kamínku. Všechny obrázky mají své kouzlo, pokud by to šlo, ocenila bych každý. Sama jsem si myslela, že neumím malovat. Ale s narozením syna zjišťuji, že maluji velmi ráda,“ sdělila Jana Juřičková z Europe Direct, další členka poroty.

Obrázky budou vystaveny v hale GONG, a to od 1. do 3. října 2018. Pak poputují do Návštěvnického centra Nový Jičín, které zkrášlí do konce října. Práce z loňského ročníku soutěže na téma „I malá rodina umí velké věci“ jsou k vidění do konce října v Galerii Svět Obchodní akademie a Vyšší odborné školy sociální na Zelené ulici v Ostravě.PR a mediální zastoupení (pr.edh@seznam.cz)
Marie Václavková, +420 733 529 899 / Karolina Čiklová, +420 604 832 036