Rubriky
Nezařazené

Fotbalové zahájení Evropským dnům handicapu sluší

Evropské dny handicapu v Ostravě byly 3. října zahájeny. Už druhým rokem pozvali organizátoři EDH do sportovního areálu Ostravské univerzity na ul. Varenská v Moravské Ostravě šest fotbalových týmů handicapovaných hráčů, aby se utkaly v mezinárodním turnaji. Na plochu sportovní haly nastoupila v 9 hodin ráno mužstva z Cils Cesena (Itálie), Cieszyňskie Orly (Polsko), ŠZŠI Trenčín (Slovensko), SK Nováci Město Albrechtice (ČR), SK Duha Zlín (ČR) a za obrovského povzbuzování také loňští vítězové – domácí SK Medvědi Ostrava (ČR).

O slavnostní výkop se postaral patron turnaje Pavel Srniček, bývalý český reprezentační fotbalový brankář, který chytal za Baník Ostrava, ale i Newcastle United FC, Sheffield Wednesday FC či Portmouth FC. „Jsem velmi rád, že se takovýto turnaj lidí s handicapem koná také u nás v Ostravě. Srdce, které do hry všichni na hřišti dávají a hlavně jejich herní nasazení je záviděníhodné,“ řekl P. Srniček.

Mezinárodní turnaj se hrál podle pravidel Unified kopané. S fotbalisty s mentálním postižením v každém mužstvu hráli také tzv. partneři bez handicapu. Ti však nesmějí stát v bráně ani střílet góly. Svatopluk Aniol, ředitel Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, který byl opět garantem turnaje, po jeho skončení neskrýval spokojenost: „Potěšil nás výkonnostní vzestup všech účastníků, podařilo se zlepšit herní systém s finále na závěr. Určitě nejhezčí utkání předvedli naši Medvědi a Italové. Rozhodovaly až penalty. Byly to hodně dramatické minuty.“

Výsledková listina Nejlepší brankář:
Alessandro Prugnoli (Cils Cesena)
Nejlepší střelec: Martin Hocko (ŠZŠI Trenčín)
Nejsympatičtější hráč: Pavel Charstina (SK Duha Zlín)

1. místo: ŠZŠI Trenčín
2. místo SK Medvědi Ostrava
3. místo Cils CesenaPR a mediální zastoupení (pr.edh@seznam.cz)
Marie Václavková, +420 733 529 899 / Karolina Čiklová, +420 604 832 036