Rubriky
Nezařazené

Jarmark nabízel dva dny výrobky neziskových organizací

K tak velkým a významným projektům, jakým Evropské dny handicapu bezesporu jsou, patří také pestrá nabídka doprovodných aktivit. Letošní ročník přinesl mezi jinými už tradiční Jarmark i naprostou novinku – specializovanou výstavu Ostrava Handicap.

Dvoudenní Jarmark (5. – 6. října) představil v pavilonu A na Černé louce výrobky klientů chráněných a terapeutických dílen, žáků speciálních škol i neziskových organizací. Ke koupi byly textilní, dřevěné, kožené, keramické i papírové výrobky, svíčky, lázeňské oplatky, superpotraviny či mýdla. Nechyběly ani zdravotnické pomůcky.

Máme velkou radost, že Jarmark je rok od roku bohatší a zajímavější,“ řekla vedoucí textilní dílny pořádající Asociace TRIGON Eva Vozníčková. Letos na něm stály stánky téměř dvou desítek vystavovatelů, mezi jinými Charity Hrabyně, Terapeutické dílny Charity Hlučín, Charity sv. Alexandra, Kaštanového krámku, Mystické mýdlárny, ale i Národní rady pro osoby se zdravotním postižením. Bez povšimnutí návštěvníků nezůstalo ani barevné šapitó Cirkusu trochu jinak. A zapomenout nesmíme ani na nabídku klientů Asociace TRIGON. Podle E. Vozníčkové jsou jejich díla jedinečná a originální. „Na jednom výrobku pracují mnohdy i tři lidé, podle míry svých schopností. Motivuje je hlavně radost, když se dobře prodávají a hlavně líbí,“ řekla vedoucí dílny. Výtěžek je každý rok použit na nákup materiálu nebo vybavení dílen.

Úplně poprvé se v rámci Evropských dnů handicapu otevřely dveře výstavy Ostrava Handicap. Ve stejném termínu jako Jarmark (a také na Černé louce) se představily společnosti, které se zabývají vybavením, doplňky a pomůckami pro handicapované. Nabídly ukázky vodicích a asistenčních psů, canisterapie i kompenzačních pomůcek pro pohyblivost, chůzi a dopravu. Zájemcům o individuální úpravy vozidel nebo zaměstnávání osob se zrakovým postižením byly k dispozici rady odborníků i publikace. „Věříme, že jsme zahájili další tradici ve výstavách a návštěvníkům pod jednou střechou jsme nabídli, co hledali,“ uvedla manažerka Ostravských výstav Denisa Hudziaková.PR a mediální zastoupení (pr.edh@seznam.cz)
Marie Václavková, +420 733 529 899 / Karolina Čiklová, +420 604 832 036