Rubriky
Nezařazené

Francouzský horolezec Philippe Ribiere v Ostravě

Handicap se stal mojí velkou silou

Na pozvání Asociace Trigon přijel do Ostravy francouzský horolezec Philippe Ribiere. Ve středu 18. března 2009 se setkal se studenty Střední školy prof. Zdeňka Matějčka v Porubě.

„Slovo handicap neznám. Pocházím z Martiniku, vlastní rodiče se mne hned po narození zřekli. Ti adoptivní mi umožnili vyrůstat mezi zdravými vrstevníky, v běžné škole. Lezení po skalách mne zaujalo v patnácti,“ vzpomíná charismatický dvaatřicetiletý horolezec. Sport před ním otevřel nové horizonty. „Poznal jsem, že nezáleží na fyzickém zjevu, ale na lidských možnostech. I s nepohyblivým zápěstím a prsty jsem zdolal skály v různých světadílech. Můj handicap se stal mojí velkou silou a jsem šťastný,“ říká P. Ribiere.

A hned dodává, že jeho rodina si velmi přála, aby se zařadil do běžného života, vystudoval, pracoval. „To jsem nechtěl. Jedno vím určitě. Peníze nepřinášejí štěstí, ale štěstí je v tom, že člověk žije tak, jak chce on sám. Pochopitelně, bez sponzorů bych nikdy nemohl lézt po skalách, ani jezdit po Evropě, setkávat se na podobných besedách s lidmi, vidět jiné země. Ze svých cest připravuji filmový dokument pro francouzskou televizi, píši knížku, jsem zpěvák. To mne zcela naplňuje. Proto jsem založil asociaci. Jejím základním cílem je pomáhat postiženým sportovcům.“

Ředitelka Asociace TRIGON Olga Rosenbergerová říká, že podobných akcí a setkání se uskuteční v letošním roce ještě několik a vyvrcholí na říjnovém 17. ročníku Evropských dnů handicapu workshopem, v rámci kterého P. Ribiere handicapovaným zájemcům poradí a ukáže na cvičné lezecké stěně, že se tomuto sportu může věnovat naprosto každý. Samozřejmě, pokud chce.PR a mediální zastoupení (pr.edh@seznam.cz)
Marie Václavková, +420 733 529 899 / Karolina Čiklová, +420 604 832 036